Miami East volleyball third at Casstown Clash


CASSTOWN — The Miami East volleyball team finished third in the Casstown Clash, with its only loss coming to nationally ranked Henry Clay.

“The girls had a great tournament and are really coming together as a team,” Miami East coach Brian Bensman said.

East defeated Adams Central 25-18, 25-16.

Jonni Parker had 13 kills and Lindsey Black added 20 digs.

The Lady Vikings lost to Henry Clay 25-23, 25-15 in the semifinals.

Jonni Parker had nine kills and 11 assists and Black added 26 digs.

East defeated Tippecanoe 25-15, 25-16 in the third-place game.

Kyndell Hellyer had five kills and two aces; while Parker had six kills and two aces.

Jillian Wesco served four aces and Black added 18 digs.

BOYS SOCCER

Cavs drop

road game

YELLOW SPRINGS — The Lehman Catholic Cavaliers boys soccer team traveled to fourth-ranked Yellow Springs and stayed around until the middle of the second half, but came home with a 5-0 loss. The Cavaliers are now 1-7 on the year, with Spencerville coming to town on Tuesday for a 5pm WOSL tilt.

“We came in short-handed, with two of our starters out injured,” Lehman coach Tom Wiseman said. “We stayed with them in the first half, only down 1-0. But as the contest went on, only having one varsity-level sub really wore on us.”

Lehman struggled to retain possession and only had about two legitimate looks at goal. With about 20 minutes left in the contest, down 3-0, Lehman unloaded their bench as did the Bulldogs.

“Ben (Yellow Springs coach) is a good man and agreed to allow his JV’s and my JV’s get some playing time,” Wiseman said. “I started pulling my starters off to get them a rest and keep them healthy. We still have half the season left, and we were so tired that we were not gonna climb back in it. I’m proud of how our boys played, they kept their heads up, and stayed positive. Now we need to get healthy and finish the regular season strong and go full steam into the playoffs.”

Lehman, 1-7-0, will host Spencerville at 5 p.m. Tuesday.

CROSS COUNTRY

BOYS

Mayse eighth

at Eaton race

EATON — Piqua’s Andy Mayse finished eighth in the D-I race at the Eaton Invitational Saturday, leading Piqua to a 12th-place finish.

Mayse was timed in 16:49.47.

The rest of Piqua’s top seven included Dante Kemp, 76, 19:43.17; Bradley McPherson, 91, 20:53.90; Austin Harshman, 95, 21:19.58; Cameron Brown, 96, 21:27.22; Cameron LeRay, 102, 22:27.45; and Ryan Reiss, 106, 23:16.03.

McBride, Russia

win D-III race

EATON — Newton senior Brady McBride continued an outstanding senior season, winning the Eaton Invitational in 16:19.59.

Russia won the team title with 76 points, edging Botkins who had 78.

Russia’s top seven included Caleb Ball, 5, 17:25.67; Alex Seger, 10, 17:47.58; Andrew Ball, 11, 17:50.50; Ethan Monnier, 13, 17:52.68; Gavin George, 37, 18:43.74; Jordan Busse, 45, 19:06.54; and Evan Monnier, 62, 20:26.19.

McBride led Newton to a fifth-place finish.

The rest of the Indians top seven included Ryan Mollette, 9, 17:46.25; Atley King, 17, 17:58.11; Tristan Benedict, 43, 18:56.54; Brett Sullivan, 54, 19:54.14; Charlie Walker, 58, 20:12.31; and Cody Skilling, 63, 20:29.79.

Covington finished seventh.

The Buccs top seven included Ryan Ford, 23, 18:19.53; Jared Ford, 30, 18:36.83; Conner Ryan, 36, 18:43.14; Dylan Kelly, 44, 19:03.18; Nathan Lyle, 50, 19:33.97; Josh Sowers, 51, 19:45.79; and Hunter Brumbaugh, 55, 19:55.75.

Houston boys

finish 10th

CLAYTON — The Houston boys finished 10th at the Alliance Invitational D-II-III race Saturday, while Miami East was 11th and Bradford was 21st.

Houston’s top seven included Troy Riley, 28, 18:04; Ethan Knouff, 30, 18:07; Parker Cox, 61, 18:45; Jacob Slater, 102, 19:34; Azen Reier, 109, 19:38; Dakota Francis, 110, 19:40; and Devyn Ostrander, 130, 20:03.

Miami East’s top seven were Luke Mengos, 37, 18:17; Noah Shook, 40, 18:21; Taton Bertsch, 75, 19:08; Justin DeWeese, 81, 19:16; Brandon Mack, 97, 19:30; Erik Austerman, 108, 19:37; and Keagan Carsey, 121, 19:58.

Bradford runners included Johnny Fike, 54, 18:39; Kurt Hoover, 175, 20:57; Clay Layman, 208, 21:45; Shane Bryan, 212, 21:53; and Jackson Moore, 214, 21:58.

Spitzer wins

at Graham

ST. PARIS — Joe Spitzer won the Graham Invitational, leading the Versailles boys to a fifth-place finish.

Spitzer won in 17:36.1.

Rounding out the Tigers top seven were Jacob Rose, 14, 19:25.17; Adam Gehret, 25, 20:01.29; Nick Slonkosky, 41, 20:52.76; Mitchell Huelskamp, 42, 20:52.85; Caden Schultze, 43, 20:56.19; and Ben Hole, 53, 21:31.16.

Lehman runners included Isaiah Winhoven, 26, 20:02.50; Brandon Simmons, 48, 21:12.46; and Aaron Topp, 104, 28:11.39.

Wildcats

take fourth

FORT LORAMIE — On Tuesday, Houston boys had finished fourth in the Fort Loramie Invitational, while Versailles finished fifth.

Houston’s top seven included Troy Riley, 12, 18:07.44; Ethan Knouff, 15, 18:10.91; Tristin Freistuhler, 25, 18:39.52; Parker Cox, 32, 19:06.53; Azen Reier, 33, 19:10.47; Jacob Slater, 51, 19:47.28; and Dakota Francis, 56, 19:58.12.

Versailles’ top seven were Joe Spitzer, 2, 16:51.45; Jacob Rose, 20, 18:26.72; Adam Gehret, 35, 19:13.78; Nick Slonkosky, 43, 19:33.36; Brooks Blakeley, 44, 19:33.91; Trevor Noggle, 50, 19:46.90; and Jacob Wenig, 52, 19:48.16.

GIRLS

Piqua girls

take ninth

EATON — The Piqua girls cross country team finished ninth in the Eaton Invitational Saturday.

Piqua’s top seven included Kenna Bell, 56, 23:22.19; Meredith Butt, 57, 23:25.25; Lily Stewart, 64, 24:27.49; Juliya Hsiang, 67, 24:59.84; Ainsleigh Spradlin, 69, 25:31.87; Liz Cox, 70, 25:36.53; Hannah VanGorden, 73, 26:01.56.

Lady Buccs

win race

EATON — The Covington girls cross country won the Eaton Invitation D-III race with 56 points, while Russia was second with 74.

Covington’s top seven included Carly Shell, 4, 20:05.20; Paige Boehringer, 8, 20:28.32; Anna Dunn, 17, 21:08.62; Ashlyn Plessinger, 19, 21:18.46; Kelsey Dysinger, 21, 21:42.15; Julianna Yingst, 36, 22:31.62; and Danielle Alexander, 40, 22:49.43.

Russia’s top seven were Molly Kearns, 5, 20:20.61; Anna Fiessinger, 16, 21:03.80; Claire Meyer, 20, 21:38.58; Shae Goubeaux, 23, 21:47.16; Becky Pinchot, 25, 21:56.28; Audrey Gariety, 29, 22:10.81; and Maddie Moorman, 43, 23:08.43.

Newton finished sixth

Newton runners included Macy Flanary, 10, 20:46.24; Tatum McBride, 48, 23:40.74; Rose Studebaker, 82, 27:32.05; Emmi Fisher, 86, 27:57.81; Vivian Brauer, 88, 28:22.43; and Jayln Huntsbarger, 89, 28:26.21.

East girls

take third

CLAYTON — The Miami East girls finished third at the Alliance Invitational D-II-III race Saturday, while Bradford and Houston also competed in the race.

Alter won with 31, Oakwood had 58 and Miami East had 128.

The Vikings top seven included Lorenza Savini, 5, 19:44; Lindsey Yingst, 18, 21:34; Marie Ewing, 21, 21:47; Emma DeWeese, 28, 22:04; Sami Sands, 69, 23:36; Emily Hawkins, 115, 25:26; and Meredith Richters, 131, 25:52.

Bradford runners included Karmen Knepp, 12, 21:05; Chelsea Gill, 61, 23:18; Maia Stump, 167, 27:34; and Cheyenne Park, 181, 28:42.

Houston runners included Morgan Ely, 23, 21:55; Hollie Voisard, 35, 22:20; Addie White, 162, 27:07; and Kaitlyn Ellison, 169, 27.40.

Zimmerman wins

Graham Invitational

ST. PARIS — Lehman’s Jenna Zimmerman won the Graham Invitational in 21:30.58 Saturday.

Versailles won the team title with 23 points — putting six runners in the top eight — while Lehman was second with 81.

The Lady Tigers top seven included Brynna Blakeley, 2, 21:53.22; Madison Grilliot, 3, 22:12.40; Kenia McEldowney, 5, 22:17.13; Tori Schulze, 6, 22:22.87; Liz Watren, 7, 22:26.84; Hannah Rose, 8, 22:39.88; and Kara Langenkamp, 15, 23:36.54.

The rest of Lehman’s top seven included Caroline Heitmeyer, 9, 22:46.01; Clare Schmiesing, 24, 24:14.57; Maria Schmiesing, 26, 24:30.10; Theresa Flood, 42, 25:55.0; Alanna O’Leary, 46, 26:32.34; and Caitlin Swallow, 53, 27:10.14.

Lady Tigers

win meet

FORT LORAMIE — On Tuesday, the Versailles girls won the Fort Loramie Invitational.

Versailles had 35, while Van Wert was a distant second with 67.

The Lady Tigers top seven included Kara Spitzer, 2, 21:20.19; Madison Grilliot, 4, 21:28.41; Brynna Blakeley, 7, 21:33.25; Hannah Rose, 12, 22:11.91; Kenia McEldowney, 13, 22:16.84; Tori Schulze, 16, 22:36.55; and Liz Watren, 17, 22:36.55.

Running for Houston were Morgan Ely, 6, 21:32.80; Hollie Voisard, 31, 23:42.03; and Addie White, 84, 28:40.82.

BOYS GOLF

Moeller tourney

is postponed

CELINA — The Jordan Moeller Invitational Saturday was postponed by rain and lightning.

The event will now be held Sept. 28, with a 3 p.m. start.

Tiger JVs

drop match

WEBSTER — The Versailles boys golf JV team lost a match to Miami East Friday.

Both teams shot 212, but East won the tiebreaker because Versailles did not have a fifth score.

Michael Hemmelgarn led the Tigers with a 38.

Other Versailles scores were Alex Keiser 53, Alex Ahrens 55 and Austin Pleiman 66.

JH Football

Buccs JH

blanks Bees

The Covington junior high football team defeated Bethel 42-0 recently.

It was a good effort by everyone on both sides of the ball.

comments powered by Disqus