Mayse wins Anna Invitational


Piqua’s Andy Mayse won the Anna Invitational Saturday, leading the Indians to a 12th-place finish.

Mayse won in 16:14.2.

The rest of Piqua’s top seven were Mitch Fletcher, 73, 18:23.4; Dante Kemp, 80, 18:36.4; Cameron Brown, 109, 19:04.5; Bradley McPherson, 111, 19:06.3; Dakota Ward, 169, 20:10.6; and Preston Schaeffer, 203, 20:55.6.

Houston finished fifth.

The Wildcats top seven included Tristin Freistuhler, 17, 16:58.7; Ethan Knouff, 21, 17:06.4; Parker Cox, 25, 17:15.8; Dakota Francis, 41, 17:50.9; Devyn Ostrander, 62, 18:13.5; Jacob Slater, 63, 18:13.8; and Blake Jacobs, 71, 18:23.4.

Covington finished 16th.

The Buccs top seven included Zane Barhorst, 48, 18:00.3; Hunter Brumbaugh, 90, 18:47.3; Dylan Kelly, 113, 19:09.4; Nathan Lyle, 115, 19:10.5; Fletcher Metz, 163, 20:03.9; Ian Benedict, 187, 20:28.9; and Tanner Kimmel, 225, 21:40.8.

Lehman finished 19th.

The Cavaliers top seven included Chris Goettemoeller, 74, 18:27.9; Brandon Simmons, 98, 18:53.0; Isaiah Winhoven, 139, 19:40.0; Elias Bezy, 179, 20:24.2; Matthew McDonald, 198, 20:48.6; Alex Vanderhorst, 208, 21:01.7; and Blake Leffel, 211, 21:04.7.

Bradford finished 21st.

The Railroaders top seven included Jay Roberts, 94, 18:50.8; Jackson Moore, 121, 19:15.2; Johnny Fike, 183, 20:26.9; Shane Bryan, 201, 20:54.0; Joe Roth, 318, 28:22.2; Jared Shellabarger, 320, 28:53.9; and Jordan Shellabarger, 323, 34:57.1.

Russia boys

take third

EATON — The Russia boys cross country team finished third at the Ed Leas Fall Classic Saturday.

Russia’s top seven included Zachary Bell, 11, 17:40.89; Mason Dapore, 22, 18:11.21; Alex Seger, 25, 18:18.20; Gavin George, 30, 18:28.56; Ethan Monnier, 43, 19:00.68; Andrew DeLoye, 46, 19:05.41; and Jordan Busse, 55, 19:15.56.

Spitzer wins

Lions race

COLDWATER — Versailles’ Joe Spitzer won the Coldwater Lions Invitational Thursday in 16:17.24 leading the Tigers to a fifth-place finish.

The rest of Versailles top seven included Noah Pleiman, 8, 17:25.90; Brooks Blakeley, 36, 18:17.47; Stuart Baltes, 51, 18:48.53; Mitchell Huelskamp, 63, 18:59.75; Adam Gehret, 71, 19:13.97; and Caden Schulze, 78, 19:28.28.

Bradford finished 18th.

The Railroaders top seven included Jay Roberts, 62, 18:58.53; Jackson Moore, 73, 19:18.81; Shane Bryan, 165, 21:42.97; Jared Shellabarger, 202, 23:25.69; and Kurt Hoover, 208, 23:57.22.

GIRLS

Knepp finishes

second at Anna

ANNA — Bradford’s Karmen Knepp finished second at the Anna Invitational Saturday in 19:01.2

Also running for Bradford were Maia Stump, 113, 23:58.5; and Elisa Martinez, 155, 25:17.8.

The Covington girls finished fifth.

The Lady Buccs top seven included Paige Boehringer, 7, 19:42.1; Ashlyn Plessinger, 15, 20:32.0; Kelsey Dysinger, 29, 21:10.3; Danielle Alexander, 37, 21:34.7; Emma Dammeyer, 65, 22:23.5; Chelsea Ford, 91, 23:18.1; and Alexis Meyer, 110, 23:53.7.

Piqua finished seventh.

The Lady Indians top seven included Lauryn Gray, 32, 21:20.5; Kenna Bell, 36, 21:28.7; Lily Stewart, 44, 21:49.3; Juliya Hsiang, 83, 22:52.7; Meredith Butt, 94, 23:20.5; Maeve Vulcan, 99, 23:34.8; and Olivia Ames, 101, 23:45.5.

Houston finished ninth.

The Lady Wildcat runners included Morgan Ely, 16, 20:37.7; Hollie Voisard, 20, 20:48.9; Allie Voisard, 54, 22:01.7; Kaitlyn Ellison, 137, 24:34.4; and Addie White, 143, 24:47.7.

Lehman finished 12th.

The Lady Cavalier runners included Alanna O’Leary, 17, 20:40.1; Maria Schmiesing, 28, 21:06.3; Caitlin Swallow, 114, 23:59.4; Theresa Flood, 119, 24:03.5; Leah Peoples, 194, 27:20.3; and Miriam Bezy, 203, 28:47.0.

Lady Raiders

win Ed Leas

EATON — The Russia girls cross country team edged Monroe to win the Ed Leas Classic Saturday.

Russia had 56 points and Monroe was second with 58.

The Lady Raiders top seven included Anna Fiessinger, 6, 20:35.40; Megan Frazier, 8, 20:38.61; Audrey Gariety, 9, 20:52.27; Shae Goubeaux, 15, 21:03.89; Claire Meyer, 18, 21:11.64; Clare Caldwell, 25, 21:57.61; and Becky Pinchot, 27, 22:04.54.

Knepp, Tigers

take third

COLDWATER — Karmen Knepp of Bradford and the Versailles girls cross country team both finished third at the Coldwater Lions Invitational Thursday.

Knepp was clocked in 19:47.68.

Also running for Bradford were Maia Stump, 132, 26:04.62; and Elisa Martinez, 142, 26:21.54.

Versailles’ top seven included Liz Watren, 17, 20:36.02; Megan Rismiller, 21, 20:59.58; Hannah Bey, 25, 21:08.37; Brynna Blakeley, 29, 21:20.08; Kara Spitzer, 31, 21:24.59; Kenia McEldowney, 35, 21:36.43; and Emma Peters, 38, 21:42.12.

comments powered by Disqus