Covington, Russia girls win titles


Versailles teams second at MAC

Luke Gronneberg/Civitas Media Houston’s Derrek Mayse, left, and Russia’s Josh York, right, compete in the 110 meter hurdles at Fairlawn Friday.


Postseason action in baseball and softball will resume this week, while district competition in track gets underway.

In D-IV softball sectional finals on Tuesday, Covington will play Russia at Fort Loramie and Houston will play Riverside at Bradford.

Time for both games is 5 p.m.

On Wednesday, Versailles will play Arcanum in a D-III baseball sectional final at Carlisle at 5 p.m.

In D-IV sectional finals, Lehman will play Russia at Hardman Field, while Newton will play Twin Valley South at Duke Park.

Time for both games is 5 p.m.

Piqua will compete in the D-I track and field competition at Wayne on Wednesday and Friday.

The D-III district at Milton-Union will be contested Tuesday and Saturday morning.

Among the teams competing will be Bradford, Covington, Houston, Lehman Catholic, Miami East, Newton and Russia.

Versailles will compete in the D-II district meet at Graham Wednesday and Saturday afternoon.

The top four finishers in each event at districts will advance on to regionals.

O’Leary has big

day at NWCC

WAYNESFIELD — Lehman Catholic sophomore Alanna O’Leary had a strong showing at the NWCC meet Saturday.

O’Leary won the 200, 26.23; and 400, 60.82; teamed with Maria Schmiesing, Samantha Edwards and Theresa Flood to win the 3,200 relay, 11:05.65; and finished second in the 100, 12.77.

On Thursday, the Lee family picked up two wins for Lehman.

Kameron Lee won the boys high jump, 5-9; while Kassie Lee won the girls shot put, 35-8 1-2.

Lehman finished third in the girls meet and fourth in the boys meet as a team.

CCC

Lady Buccs

win CCC title

WEST ALEXANDRIA — The Covington girls track and field team won the Cross Country Conference championship Saturday.

The Lady Buccs had 138.5 points, while Twin Valley South was second with 131.

Miami East was third, Bradford eighth and Newton ninth.

Twin Valley South won the boys with 137.33 points.

Miami East was second with 113 and Covington was third with 85.33.

Newton was fourth with 80 and Bradford finished 11th.

Covington’s Anna Dunn and Miami East’s Marie Ewing both set meet records in the girls competition.

Dunn won the 3,20011:46.46; while Ewing took the 800 in 2:18.24.

Carly Shell and Dunn also gave Covington a 1-2 finish in the 1,600.

Shell won in 5:26.16 and Dunn was second in 5:26.64.

Also winning for Covington were Rayna Horner, 400, 61.15;and the 1,600 relay (Paige Boehringer, Ashlyn Plessinger, Tori Lyle, Shell), 4:18.87.

Also winning for Miami East were Kaitlyn Mack, 300 hurdles, 49.19; Megan Kinnison, discus, 119-10; and Morgan Rose, pole vault, 9-0.

Winning for Covington boys were Cade Harshbarger, 110 hurdles, 15.51; Zane Barnes, 400, 53.02; the 400 relay (Shane Straw, Ethan Herron, Jett Murphy, Brandon Magee), 45.96; and the 1,600 relay (Barnes, Magee, Jayce Pond, Nathan Lyle), 3:37.21.

Murphy had won the pole vault Thursday, clearing 13-6.

Newton had a strong showing, led by a rare triple from Brady McBride.

McBride swept the 800, 2:05.28; 1,600, 4:40.51; and 3,200, 10:19.87.

Jack Yoder won the 100, 11.46; and teamed with Moustafa Simpara, Treyton Lavy and Nick Hoover to win the 800 relay, 1:36.52.

Lady Raiders

win SCL meet

SIDNEY — The Russia girls track and field team rolled to victory at the SCL track and field meet Friday night.

Russia won with 130 points, while Fort Loramie was second with 99.

Anna won the boys meet with 145.5 points, while Russia was second with 130.

Houston boys finished fifth and the girls were sixth.

Lauren Heaton had a perfect night to lead the Lady Raiders.

She swept the 100, 12.74; 200, 26.30; and 400, 58.14 and teamed with Grace York, Shaelynn Goubeaux and Maddie Monnin to win the 1,600 relay, 4:14.0.

Molly Kearns added a win in the 3,200, 11:31.8; while on Wednesday Kearns had teamed with York, Goubeaux and Megan Frazier to set a meet record in winning the 3,200 relay, 9:47.57.

Also on Wednesday, Houston’s Caity Falls won the high jump, 5-0.

Trevor Monnin led the Russia boys, sweeping the 200, 23.22; 400, 52.25; and teaming with Jack Moorman, Caleb Ball and Weston Lavy to win the 1,600 relay, 3:31.57.

Also winning for Russia were Cole Tebbe, 110 hurdles, 15.92; Caleb Ball, 800, 2:01.10; and the 800 relay (Trent Monnin, Moorman, Caleb Ball, Drew Poling), 1:35.96.

Tiger teams

take second

FORT RECOVERY — The Versailles boys and girls track and field teams finished second at the MAC track and field meet Friday night.

The boys race went to the wire.

Minster had 158.5 points and Versailles finished with 151.

Minster won the girls with 183.5 and Versailles was second with 112.

Josh Steinbrunner and Joe Spitzer led the Versailles boys.

Steinbrunner swept the 110 hurdles, 14.93; and 300 hurdles, 40.36.

Spitzer won the 1,600, 4:33.56; and 3,200, 10:03.0 after teaming with Trevor Noggle, Noah Pleiman and Brooks Blakeley to win the 3,200 relay Wednesday in 8:23.07.

Winning for Versailles girls were Haley Winner, 100, 12.83; Cassie Peters, 200, 27.55; the 400 relay (Cassie Peters, Ellen Peters, Jenna Frantz, Haley Winner), 52.15; and the 800 relay (Ellen Peters, Cassie Peters, Liz Watren, Haley Winner), 1:51.47.

On Wednesday, Frantz won the pole vault, 12-1; and Lindsey Didier won the discus, 102-6.

Luke Gronneberg/Civitas Media Houston’s Derrek Mayse, left, and Russia’s Josh York, right, compete in the 110 meter hurdles at Fairlawn Friday.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/05/web1_SDN051416FairBTrack2.jpgLuke Gronneberg/Civitas Media Houston’s Derrek Mayse, left, and Russia’s Josh York, right, compete in the 110 meter hurdles at Fairlawn Friday.
Versailles teams second at MAC
comments powered by Disqus