Indian boys get past Sidney

Last updated: April 09. 2014 10:10PM - 412 Views
By Michael Ullery



Piqua's Hannah VanGorden clears the bar in high jump competition.
Piqua's Hannah VanGorden clears the bar in high jump competition.
Story Tools:

Font Size:

Social Media:

The Piqua boys track and field team defeated sidney 71.3-61.7 Tuesday at Alexander Stadium/Purk Field, while the Lady Indians lost 83-53.


Andy Mayse swept the 1,600, 5:00.35; and 3,200, 11:20.05; while Brendan Fries won the shot put, 40-1; and discus, 140-10,


Also winning for the boys were Gavin Scott, 200, 23.63; Isaiah Garber, 400, 57.93; Darien Tipps-Clemons, 300 hurdles, 45.18; Ryan Neal, long jump, 19-8; the 400 relay (Ryan Neal, Gavin Scott, Jalen Hudgins, Tate Honeycutt), 46.0; the 800 relay (Ryan Neal, Gavin Scott, T.J. Iddings, Tate Honeycutt), 1:36.69; and the 1,600 relay (Tate Honeycutt, Ryan Neal, T.J. Iddings, Jalen Hudgins), 4:04.78.


Winning for the girls were Courtney Bensman, 1,600, 6:19.07; Hannah Went, 100 hurdles, 16.50; Madison Evans, discus, 84-3; the 800 relay (Bree Cheatham, Teija Davis, Liz Duer, Hannah Went), 1:56.91; and the 1,600 relay (Juliya Hsiang, Hannah Went, Kaili Ingle, Courtney Bensman), 11:16.59.


Bucc teams second


COVINGTON — The Covington boys and girls track team finished second in a tri-meet with Greenville and Newton.


Boys team scores were Greenville 89, Covington 56, Newton 30.


Winning for Covington were Ian Fries, shot put, 43-3; Ben Miller, 110 hurdles, 15.5; Dallas Bordelon, 300 hurdles, NT; Lane White, 800, 2:04.07; and the 400 relay, 48.0.


Winning for Newton was the 3,200 relay, 9:06.09.


Girls team scores were Greenville 99, Covington 37, Newton 33.


Jackie Siefring led the Lady Buccs, sweeping the 100, 12.8; 100 hurdles, 15.2; 300 hurdles, 45.9; and high jump, 4-10.


Also winning for Covington were Heidi Cron, 800, 2:42.9; and the 1,600 relay, 4:37.5.


Winning for Newton was the 800 relay, 1:58.3.


Cav boys second


ANNA — The Lehman boys track and field team finished second at the Anna quad Tuesday, while the girls finished fourth.


Boys team scores were Anna 127, Lehman 61, Marion Local 34, Botkins 31.


Mitchell Slater swept the 110 hurdles, 17.71; and 300 hurdles, 43.90; while Joe Fuller won the 1,600, 4:52.15; and 3,200, 10:47.67; and Brad Montgomery took the discus, 146-11; and shot put, 50-10 1-4.


Girls team scores were Marion Local 106.5, Botkins 81, Anna 46.5, Lehman 19.


Lady Tigers win


ST. HENRY — The Versailles boys track and field team finished second in a tri-meet Tuesday, while the Versailles girls won the meet.


Boys team scores were St. Henry 77.5, Versailles 68.5, Fort Loramie 29.


Richie Ware swept the 1,600, 4:47.66; and 3,200, 10:46.81; while Alex Stucke won the discus, 129-8; and shot put, 45-1; and Zach Steinbrunner won the 110 hurdles, 16.80; and high jump, 6-0.


Also winning for the boys was the 400 relay (Chris Grilliot, Jesse Berg, Denver Toner, Jacob Bolin), 48.47;


Girls team scores were Versailles 95, St. Henry 43, Fort Loramie 37,


Winning for the girls were Haley Winner, 100, 12.97; Hannah Wenig, 1,600, 5:57.68; Amanda Winner, 400, 61.25; Madison Grilliot, 3,200, 13:01.13; the 1,600 relay (Amanda Winner, Haley Winner, Emily Stammen, Janelle Mangen), 4:27.90; Baleigh Reed, discus, 91-0; Brett Bey, high jump, 4-10; Janelle Mangen, long jump, 14-2; and Jenna Frantz, pole vault, 9-6.


East girls fourth


SPRINGFIELD — The Miami East girls finished fourth at the Warrior Relays Tuesday, while the boys finished 11th.


Mack Rose was second overall in the boys pole vault, 12-0; giving the Vikings a third-place finish in the event.


Ashley Current had the best throw in the discus, 101-8; and teamed with Megan Kinnison for a second-place finish in that event.


Morgan Rose tied for the best pole vault, 9-0; and tied for second in that event; while the 3,200 relay team (Abigail Amheiser, Lorenza Savini, Sami Sands, Marie Ewing), was second in 10:49.19.


Roaders compete


WEST MILTON —The Bradford boys and girls track and field teams competed in a five-team meet at Milton-Union Tuesday.


Bradford’s girls were fourth with 67.5 points. Shay LaFollette won the 100 hurdles (16 seconds) and high jump (4-10), Gabby Fair won the 400 (1:07.4) and Bailey Brewer won the 1,600 (5:56) and 800 (2:39).

Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Mortgage Minute