Students compete at Science Day


PIQUA — One-hundred eighteen students from Miami, Darke, Shelby and Champaign counties competed in the Ohio Academy of Science Upper Miami Valley District Science Day, held at Edison State Community College, on Saturday, Feb. 27.

Students exhibited projects in science, technology, engineering and mathematics, which they worked on from September through February of this year. This was the first year for the event at Edison and it was deemed a tremendous success, said Martin English, organizer. Organizers included area educators, STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) professionals and business representatives. Almost $3,000 was distributed in awards, provided by area sponsors including many businesses and individuals interested in supporting STEM education. The students were accompanied by several hundred parents, teachers and guests on Saturday

All Upper Miami Valley students who received a superior rating at their respective local or county Science Day in February were eligible to compete at the District Science Day. Students participating at sistrict and receiving Superior ratings were: from Tipp City — Tim Andrew, Levi Baileys, Sydney Brown, Adam Buynak, Amelia Campbell, Thomas Chaney, Allison Chitwood, Alexandra Davis, Savy Dean, Max Dunaway, Emily Gootzeit, Ryan Hartke, Jesse Hemmelgarn, Brandon Hood, Jessica Miller, Logan Oskey, Isa Ramos, Samantha Rowland, Nicole Strong, Emily VonKrosigk, Leena Vyas, Maya Vyas; from Bethel — Savannah Phipps, Lisa Sebastian, Alaina Yarwick; from Milton-Union — Abby Hissong; from Newton — Matthew Koon; from Troy — Megan Myers, Lauren Zaylskie; from Anna — Aaron Brautigan, Briana Fanaff, Tyler McKee, Mackenzie Wells; from Bradford — Kailee Brower, Andrew Patty, Rhyan Turner; from Greenville — Francesca Masso-Rivetti, Quintin Muhlenkamp; from Tri-Village — Maddie Downing, Landen Fraylick, Justus Thomas; from Versailles — James McClure, Tessa Tyo; from DeColores Montessori — Ryan Ballou, Anthony Masso-Rivetti, Natalie Milligan; from Triad MS— Morgan Swiatek; from Lehman HS — Megan Neumeier, Jacquie Schemmel, Brieanna Werling, Alex Gleason, Meaghan McDonald, Caroline Heitmeyer; from Holy Angels MS — Ann Defenbaugh; from Piqua Catholic — Lauren McFarland, Gabriel Knapke,

Students presented with special awards were: Thomas Chaney, the John A. Smith Memorial Award in Material Science $50; Alaina Yarwick, Cargill Award for Plant Sciences $50; Megan Neumeier, Premier Health Award for Medicine & Health Sciences $50; Rhyan Turner, Tippecanoe Masonic Lodge No.174 Award for Engineering $50; Lauren McFarland McMurry Family Award in Medicine & Health Sciences $100; Quinten Muhlenkamp, Miami County Soil & Water Conservation District Award for Environmental Sciences $50; Emily Gootzeit, the James McGarry Award in Environmental Sciences $50; Jessica Miller, Energy Optimizers USA Award for Energy Projects Trophy and $50; Ryan Ballou, Tipp City Veterinary Hospital Award for Zoology $100; Southwest Ohio Water Environmental Association — Emily Gootzeit, first place $100, Claire Duffy, 2nd Place $75, Jack Gootzeit, third place $50; Abby Hissong, Ohio Soybean Council Biosciences Award; Megan Neumeier, Edison State Community College Scholarship; College of Wooster — Buckeye Women In Science, Research & Engineering (B-WISER) Camp for seventh grade girls — Carleigh Cox, Regan Davidson, Claire Duffy, Savannah Phipps, Shruthi Ravichandran, Lisa Sebastian, Marian Troutwine, Paola Vazquez, Alaina Yarwick; and Boonshoft Museum of Discovery — One year family membership to Ryan Ballou.

Project topic category awards included:

UMVSD Award in Behavioral & Social Sciences — Trophy and $50 to Ann Deafenbaugh; UMVSD Award in Biochemistry – Trophy and $50 to Brandon Kinney & Brandon Riffel; UMVSD Award in Botany – Trophy amd $50 to Tim Andrews;

UMVSD Award in Chemistry – Trophy and $50 to Amelia Campbell;

UMVSD Award in Earth & Space Sciences — Trophy and $50 to Quinten Muhlenkamp; UMVSD Award in Engineering — Trophy and $50 to Justus Thomas;

UMVSD Award for Environmental Sciences — Trophy and $50 to Emily Gootzeit;

UMVSD Award for Mathematics — Trophy and $50 to Allison Chitwood;

UMVSD Award for Medicine & Health — Trophy and $50 to Megan Neumeier;

UMVSD Award for Microbiology — Trophy and $50 to Olivia Lucia;

UMVSD Award for Physics — Trophy and $50 to Samantha Rowland;

UMVSD Award for Zoology — Trophy and $50 to Jesse Hemmelgarn;

UMVSD Award for Best Presentation of Data — Trophy and $50 to Thomas Chaney;

UMVSD Award for Best Abstract — Trophy and $50 to Adam Buynak.

Students qualifying to compete at the Buckeye Science & Engineering Fair on Saturday, April 2, at The Ohio State University were Adam Buynak, Thomas Chaney, Allison Chitwood, Emily Gootzeit, Andrew Patty, Samantha Rowland and Rhyan Turner.

All of the projects receiving superior ratings at the Upper Miami Valley District Science Day will proceed to the State Science Day held at The Ohio State University in Columbus on Saturday, May 14, where more than $1 million in scholarships and special awards will be presented.

For more information about Upper Miami Valley Science Days, contact Dr. Martin English, 1470 W. Main St., Tipp City, OH 45371; call (937) 667-3217, email [email protected] or visit ohioumvsd.com , or contact Angela McMurry, Darke County Educational Services Center, 5279 Education Drive, Greenville, OH 45331, or call (937) 548-4915, Ext. 221.

comments powered by Disqus