Fair results


Miami County Fair 2016 Rabbit Results

Single Market Rabbits Class 1

1st Christian Cathcart Troy

2nd Kaden Thompson Covington

3rd Makayla Vanderhorst Covington

4th Anthony Naff Laura

5th Kaytee Macy Casstown

Single Market Rabbits Class 2

1st Kristina Romie Piqua

2nd Colin Tackett Pleasant Hill

3rd Braden Zekas Fletcher

4th Ben Romie Piqua

5th Kayla Stidham Eaton

Single Market Rabbits Class 3

1st Abigail Kadel Casstown

2nd Jacqueline Kadel Casstown

3rd Hale Beck Fletcher

4th Clark Wintrow Conover

5th Kacie Tackett Pleasant Hill

Grand Champion Single Market Rabbits Abigail Kadel Casstown

Reserve Grand Champion Single Market Rabbits Jacqueline Kadel Casstown

Pen of Three Market Rabbits Class 1

1st Christian Cathcart Troy

2nd Maggie Anderson Covington

3rd Katelynn Smith Piqua

4th Allie Bohse West Milton

5th Kaytee Macy Casstown

Pen of Three Market Rabbits Class 2

1st Gracie Anderson Covington

2nd Matthew Osting Troy

3rd Makayla Vanderhorst Covington

4th Kayla Stidham Eaton

5th Trenton Laughman Piqua

Pen of Three Market Rabbits Class 3

1st Abigail Kadel Casstown

2nd Jacqueline Kadel Casstown

3rd Colin Tackett Pleasant Hill

4th Kacie Tackett Pleasant Hill

5th Clark Wintrow Conover

Grand Champion Pen of Three Market Rabbits Abigail Kadel

Reserve Grand Champion Pen of Three Market Rabbits Jacqueline Kadel

Dutch Jr. Doe

1st Amber Crandall Tipp City

2nd Mary Ludwick Medway

Dutch Jr. Buck

1st Rene Crandall Tipp City

2nd Kaitlynn Elliot Medway

3rd Mary Ludwick Medway

Dutch Sr. Doe

1st Mary Ludwick Medway

2nd Kaitlynn Elliot Medway

3rd Jonah Blauvelt New Carlisle

4th Tylan Redinbo Piqua

Dutch Sr. Buck

1st Kenny Wise Tipp City

2nd Kaitlynn Elliot Medway

3rd Mary Ludwick Medway

4th Tylan Redinbo Piqua

Grand Champion Dutch Doe Amber Crandall Tipp City

Reserve ChampionDutch Doe Mary Ludwick Medway

Grand Champion Dutch Buck Rene Crandall Tipp City

Reserve Champion Dutch Buck Kenny Wise Tipp City

Holland Lops Jr. Doe

1st Emma Leighner Troy

2nd Layla VanCulin Pleasant Hill

3rd Anna Durig Tipp City

Holland Lops Jr. Buck

1st Lauren Wells Dayton

2nd Caitlin Ridge Arcanum

3rd Lily Durig Tipp City

Holland Lops Sr. Doe

1st Conner McKenzie Tipp City

2nd Alyxandria Grube Troy

3rd Madison McKenzie Tipp City

4th Caitlin Ridge Arcanum

5th Jalin Cooper Piqua

Holland Lops Sr. Buck

1st Megan Grube Troy

2nd Emma Leighner Troy

3rd Madison McKenzie Tipp City

4th Caitlin Ridge Arcanum

5th Conner McKenzie Tipp City

Grand Champion Holland Lop Doe Conner McKenzie Tipp City

Reserve Champion Holland Lop Doe Emma Leighner Troy

Grand Champion Holland Lop Buck Lauren Wells Dayton

Reserve Champion Holland Lop Buck Megan Grube Troy

Lionhead Jr. Buck

1st Brody Miller Dayton

2nd Madison Urban Troy

3rd Samantha Urban Troy

4th Dalton Schreadley Troy

Lionhead Sr. Doe

1st Madison Urban Troy

2nd Samantha Urban Troy

3rd Savannah Butler Moraine

4th Sydney Lange Tipp City

Lionhead Sr. Buck

1st Dalton Schreadley Troy

2nd Madison Urban Troy

Grand Champion Lionhead Doe Madison Urban Troy

Reserve Champion Lionhead Doe Samantha Urban Troy

Grand Champion Lionhead Buck Brody Miller Dayton

Reserve Champion Lionhead Buck Madison Urban Troy

Mini Lops Jr. Doe

1st Kyana Turner Piqua

2nd Josiah Holfinger Covington

3rd Emma Preston Piqua

Mini Lops Jr. Buck

1st Rilee Owens Arcanum

Mini Lops Sr. Doe

1st Emma Preston Piqua

2nd Nicole Zeitz Covington

3rd Kylee Clemens Troy

4th Kamden Wolfe Fletcher

Mini Lops Sr. Buck

1st Nicole Zeitz Covington

2nd Emma Preston Piqua

Grand Champion Mini Lop Doe Emma Preston Piqua

Reserve Champion Mini Lop Doe Kyana Turner Piqua

Grand Champion Mini Lop Buck Nicole Zeitz Covington

Reserve Champion Mini Lop Buck Rilee Owens Arcanum

Mini Rex Jr. Doe

1st Maggie Anderson Covington

2nd Mickey Anderson Piqua

3rd Kenzi Anderson Piqua

4th Hannah Anderson Piqua

5th Gracie Anderson Covington

Mini Rex Jr. Buck

1st Maggie Anderson Covington

2nd Hannah Anderson Piqua

3rd Gracie Anderson Covington

4th Mickey Anderson Piqua

5th Kenzi Anderson Piqua

Mini Rex Sr. Doe

1st Maggie Anderson Covington

2nd Katalaya Brandenburg North Lewisburg

3rd Kenzi Anderson Piqua

4th Gracie Anderson Covington

5th Mickey Anderson Piqua

Mini Rex Sr. Buck

1st Maggie Anderson Covington

2nd Mickey Anderson Piqua

3rd Hannah Anderson Piqua

4th Gracie Anderson Covington

5th Hailey McPherson Piqua

Grand Champion Mini Rex Doe Maggie Anderson Covington

Reserve Champion Mini Rex Doe Maggie Anderson Covington

Grand Champion Mini Rex Buck Maggie Anderson Covington

Reserve Champion Mini Rex Buck Maggie Anderson Covington

Netherland Dwarf Jr. Doe

1st Annika Paton Troy

2nd Bridget Paton Troy

3rd Hailee Baker Bradford

4th Emma Nash Covington

Netherland Dwarf Jr. Buck

1st Emma Nash Covington

2nd Annika Paton Troy

3rd Kara Stephan Covington

4th Layla VanCulin Pleasant Hill

Netherland Dwarf Sr. Doe

1st Kara Stephan Covington

2nd Annika Paton Troy

3rd Emma Nash Covington

4th Bridget Paton Troy

5th Audrey Coffey Troy

Netherland Dwarf Sr. Buck

1st Isabella Hall Pleasant Hill

2nd Ian Coffey Troy

3rd Bridget Paton Troy

4th Caitlin Shuman Pleasant Hill

5th Emma Nash Covington

Grand Champion Netherland Dwarf Doe Annika Paton Troy

Reserve Champion Netherland Dwarf Doe Kara Stephan Covington

Grand Champion Netherland Dwarf Buck Isabella Hall Pleasant Hill

Reserve Champion Netherland Dwarf Buck Emma Nash Covington

Thrianta Jr. Doe

1st Savannah Butler Moraine

Thrianta Jr. Buck

1st Savannah Butler Moraine

2nd Kylee Clemens Troy

Thrianta Sr. Doe

1st Madison Baker Moraine

Thrianta Sr. Buck

1st Savannah Butler Moraine

Grand Champion Thrianta Doe Savannah Butler Moraine

Reserve Champion Thrianta Doe Madison Baker Moraine

Grand Champion Thrianta Buck Savannah Butler Moraine

Reserve Champion Thrianta Buck Savannah Butler Moraine

Other Pure Breds 4 Class Jr. Buck

1st Kristina Romie Piqua

Other Pure Breds 4 Class Sr. Buck

1st Lillian Alexander Piqua

2nd Rilee Owens Arcanum

3rd Bridget Paton Troy

Grand Champion Other Pure Breds Buck Kristina Romie Piqua

Reserve Champion Other Pure Breds Buck Lillian Alexander Piqua

Californians Jr. Doe

1st Jacqueline Kadel Casstown

2nd Audrey Coffey Troy

Californians Jr. Buck

1st Ian Coffey Troy

2nd Jacqueline Kadel Casstown

3rd Kaytee Macy Casstown

Californians Sr. Doe

1st Trenton Laughman Piqua

2nd Kenny Wise Tipp City

Californian Sr. Buck

1st Trenton Laughman Piqua

2nd Paige Blauvelt New Carlisle

3rd Kaitlynn Elliot Medway

Grand Champion Californian Doe Jacqueline Kadel Casstown

Reserve Champion Californian Doe Jacqueline Kadel Casstown

Grand Champion Californian Buck Ian Coffey Troy

Reserve Champion Californian Buck Trenton Laughman Piqua

New Zealand Jr. Doe

1st Abbigail Kadel Casstown

New Zealand Jr. Buck

1st Kacie Tackett Pleasant Hill

New Zealand 6-8 Doe

1st Kacie Tackett Pleasant Hill

2nd Colin Tackett Pleasant Hill

New Zealand 6-8 Buck

1st Colin Tackett Pleasant Hill

2nd Jeremiah Estep, Jr. Covington

New Zealand Sr. Doe

1st Abigail Kadel Casstown

2nd Kristina Romie Piqua

3rd Natalie Zeitz Covington

4th Jonah Blauvelt New Carlisle

5th Paige Blauvelt New Carlisle

New Zealand Sr. Buck

1st Colin Tackett Pleasant Hill

2nd Kristina Romie Piqua

3rd Kacie Tackett Pleasant Hill

4th Anthony Naff Laura

5th Natalie Zeitz Covington

Grand Champion New Zealand Doe Abigail Kadel Casstown

Reserve Champion New Zealand Doe Abigail Kadel Casstown

Grand Champion New Zealand Buck Colin Tackett Pleasant Hill

Reserve Champion New Zealand Buck Colin Tackett Pleasant Hill

Other 6 Class Pure Breds Jr. Buck

1st Joshua Henning Troy

2nd Marisa Savini Troy

Other 6 Class Pure Breds 6-8 Doe

1st Lillian Alexander Piqua

Other 6 Class Pure Breds 6-8 Bucks

1st Chyanne Lawson Piqua

2nd Logan Paul Piqua

3rd Lillian Alexander Piqua

Other 6 Class Pure Breds Sr. Doe

1st Blaine Brokschmidt Troy

2nd Donald Thomas Tipp City

Other 6 Class Pure Breds Sr. Buck

1st Donald Thomas Tipp City

2nd Blaine Brokschmidt Troy

3rd Lillian Alexander Piqua

Grand Champion Other 6 Class Pure Breds Doe Lillian Alexander Piqua

Reserve Champion Other 6 Class Pure Breds Doe Blaine Brokschmidt Troy

Grand Champion Other 6 Class Pure Breds Buck Chyanne Lawson Piqua

Reserve Champion Other 6 Class Pure Breds Buck Joshua Henning Troy

All Cross Breeds Jr. Buck

1st Marisa Savini Troy

All Cross Breeds Sr. Doe

1st Logan Smith Troy

2nd Hailey Ashmore Troy

All Cross Breeds Sr. Buck

1st Kristina Romie Piqua

2nd Kaylena Brokschmidt Troy

3rd Hailey Ashmore Troy

Grand Champion All Cross Breeds Doe Logan Smith Troy

Reserve Champion All Cross Breeds Doe Hailey Ashmore Troy

Grand Champion All Cross Breeds Buck Kristina Romie Piqua

Reserve Champion All Cross Breeds Buck Marisa Savini Troy

Junior Showmanship Ages 9-11

1st Rene Crandall Tipp City

2nd Annika Paton Troy

3rd Samantha Hull New Carlisle

4th Lillian Alexander Piqua

5th Dalton Schreadley Troy

Novice Showmanship 12 and older showing a rabbit for the 1st time

1st Ashley Renner Ludlow Falls

2nd Meghan Barr West Milton

Intermediate Showmanship Ages 12-14

1st Colin Tackett Pleasant Hill

2nd Mary Ludwick Medway

3rd Sydney Lange Tipp City

4th Alyssa Edgington Phillipsburg

5th Audrey Coffey Troy

Senior Showmanship Ages 15 and up

1st Bridget Paton Troy

2nd Hailey McPherson Piqua

3rd Bradley McPherson Piqua

4th Kristina Romie Piqua

5th Kaytee Macy Casstown

Showman of Showman

Bridget Paton Troy

comments powered by Disqus