Fair results


Mike Ullery | Daily Call Eliza Hershberger, 18, of Miami East won Showman of Showmen in the goat division at the Miami County Fair on Saturday.


Mike Ullery | Daily Call Alex Dinardo, 16, won Grand Champion Market Turkey. Dinardo is a member of the Springcreek Frontrunners 4H Club.


Mike Ullery | Daily Call Treanna Lavy, 16, won Reserve Champion Market Turkey on Saturday. She is a member of the Newton Blue Ribbon 4H Club.


Hailey Ashmore, 12, from Troy, of Newton Blue Ribbon 4-H Club won Reserve Champion Mixed Breed Sr. Doe.


Logan Smith, 11, from Troy, of Newton Blue Ribbon 4-H Club won Grand Champion Mixed Bunny.


Emily Thimmes of Miami East FFA won Reserve Champion FFA Horticulture Exhibit.


Trenton Laughman, 11, of Piqua, from Premier Livestock 4-H Club won Reserve Champion California Buck.


Jese Shell, 18, from Covingtion, of Covington FFA won Dairy Feeder Steer Showman of Showman, Reserve Champion Open Dairy Beef Feeder.


Trenton Maxon, 11, of Conover, from Springcreek Front Runners 4-H Club won Grand Champion Jr. Division Goat Showmanship.


Isabella Hall, 10, of Pleasant Hill, from Newton Blue Ribbon 4-H Club won 4 Class Champion Sr. Buck and 4 Class Grand Champion Buck.


Maggie Anderson, 9, of Covington, from Premier Livestok 4-H Club won Champion Mini Rex Doe, Reserve Champion Mini Rex Doe, Champion Mini Rex Buck, Reserve Champion Mini Rex Buck, Grand Champion 4 Class Doe, Reserve Grand Champion 4 Class Doe, Reserve Grand Champion 4 Class Buck.


Emma Nash, 12, of Covington, from Premier Livestock 4-H Club won Reserve Champion Netherland Dwarf.


Joshua Henning, of Troy, from Premier Livestock 4-H Club won First Place Jr. Buck 6 Class, Reserve Champion Jr Buck 6 Class.


Ashley Hawkins, 15, of Piqua, from Miami East FFA won Champion FFA Horticulture Exhibit. (Mixed Vegetable Plate)


Ian Coffey, 9, of Troy, from Hare Raisers 4-H Club won Grand Champion 6 Class Buck.


Camara Shook, 11, of Troy, from Just 4 Fun 4-H Club won Senior Reserve Champion Cross bred Doe Goat.


Yaylor Schmitz, 17, of Troy, From UTMP 4-H Club won Reserve Champion Open Class Natural Colored Ewe.


Kameron Paulus, 17, of West Milton, from UTMP 4-H Club won Grand Champion Natural Colored Ewe and Supreme Champion Ewe Over All Breeds.


Kameron Paulus, 17, of West Milton, from UTMP 4-H Club won Grand Champion Natural Colored Ram, Supreme Champion Ram over all breeds.


Kameron Paulus, 17, of West Milton, from UTMP 4-H Club won Grand Champion Dorset Ewe.


Kameron Paulus, 17, of West Milton, from UTMP 4-H Club won Grand Champion Dorset Ram, Reserve Champion Ram over all breeds.


Megan Grube, 16, of Troy, from Hares & Stuff 4-H Club won Reserve Champion Holland Lop Rabbit.


Alyssa Edgington, 14, of Phillipsburg, from Hares & Stuff 4-H Club won M.C.R.A Rabbit Princess.


Taylor Schmitz, 17, of Troy, from Union Township Meat Producers 4-H Club won Reserve Champion Market Duck.


Kara Stephan, 10, of Covington, from Premier Livestock 4-H Club won Reserve Champion Netherlan Dwarf Senior Doe.


Michael Bair, 14, of Elizabeth Twp, from Elizabeth Livestock 4-H Club won Grand Champion Dairy Beef Feeder.


Hailey Ashmore, 12, from Troy, of Newton Blue Ribbon 4-H Club won Reserve Champion Mixed Breed Sr. Doe.


Mike Ullery | Daily Call

Eliza Hershberger, 18, of Miami East won Showman of Showmen in the goat division at the Miami County Fair on Saturday.

Mike Ullery | Daily Call

Alex Dinardo, 16, won Grand Champion Market Turkey. Dinardo is a member of the Springcreek Frontrunners 4H Club.

Mike Ullery | Daily Call

Treanna Lavy, 16, won Reserve Champion Market Turkey on Saturday. She is a member of the Newton Blue Ribbon 4H Club.

Mike Ullery | Daily Call Eliza Hershberger, 18, of Miami East won Showman of Showmen in the goat division at the Miami County Fair on Saturday.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_081316mju_fair_goat_showman.jpgMike Ullery | Daily Call Eliza Hershberger, 18, of Miami East won Showman of Showmen in the goat division at the Miami County Fair on Saturday.

Mike Ullery | Daily Call Alex Dinardo, 16, won Grand Champion Market Turkey. Dinardo is a member of the Springcreek Frontrunners 4H Club.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_081316mju_fair_marketturkey_alexdinardo.jpgMike Ullery | Daily Call Alex Dinardo, 16, won Grand Champion Market Turkey. Dinardo is a member of the Springcreek Frontrunners 4H Club.

Mike Ullery | Daily Call Treanna Lavy, 16, won Reserve Champion Market Turkey on Saturday. She is a member of the Newton Blue Ribbon 4H Club.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_081316mju_fair_marketturkey_treannalavy.jpgMike Ullery | Daily Call Treanna Lavy, 16, won Reserve Champion Market Turkey on Saturday. She is a member of the Newton Blue Ribbon 4H Club.

Hailey Ashmore, 12, from Troy, of Newton Blue Ribbon 4-H Club won Reserve Champion Mixed Breed Sr. Doe.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5465.jpgHailey Ashmore, 12, from Troy, of Newton Blue Ribbon 4-H Club won Reserve Champion Mixed Breed Sr. Doe.

Logan Smith, 11, from Troy, of Newton Blue Ribbon 4-H Club won Grand Champion Mixed Bunny.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5467.jpgLogan Smith, 11, from Troy, of Newton Blue Ribbon 4-H Club won Grand Champion Mixed Bunny.

Emily Thimmes of Miami East FFA won Reserve Champion FFA Horticulture Exhibit.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5472.jpgEmily Thimmes of Miami East FFA won Reserve Champion FFA Horticulture Exhibit.

Trenton Laughman, 11, of Piqua, from Premier Livestock 4-H Club won Reserve Champion California Buck.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5473.jpgTrenton Laughman, 11, of Piqua, from Premier Livestock 4-H Club won Reserve Champion California Buck.

Jese Shell, 18, from Covingtion, of Covington FFA won Dairy Feeder Steer Showman of Showman, Reserve Champion Open Dairy Beef Feeder.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5478.jpgJese Shell, 18, from Covingtion, of Covington FFA won Dairy Feeder Steer Showman of Showman, Reserve Champion Open Dairy Beef Feeder.

Trenton Maxon, 11, of Conover, from Springcreek Front Runners 4-H Club won Grand Champion Jr. Division Goat Showmanship.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5479.jpgTrenton Maxon, 11, of Conover, from Springcreek Front Runners 4-H Club won Grand Champion Jr. Division Goat Showmanship.

Isabella Hall, 10, of Pleasant Hill, from Newton Blue Ribbon 4-H Club won 4 Class Champion Sr. Buck and 4 Class Grand Champion Buck.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5482.jpgIsabella Hall, 10, of Pleasant Hill, from Newton Blue Ribbon 4-H Club won 4 Class Champion Sr. Buck and 4 Class Grand Champion Buck.

Maggie Anderson, 9, of Covington, from Premier Livestok 4-H Club won Champion Mini Rex Doe, Reserve Champion Mini Rex Doe, Champion Mini Rex Buck, Reserve Champion Mini Rex Buck, Grand Champion 4 Class Doe, Reserve Grand Champion 4 Class Doe, Reserve Grand Champion 4 Class Buck.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5485.jpgMaggie Anderson, 9, of Covington, from Premier Livestok 4-H Club won Champion Mini Rex Doe, Reserve Champion Mini Rex Doe, Champion Mini Rex Buck, Reserve Champion Mini Rex Buck, Grand Champion 4 Class Doe, Reserve Grand Champion 4 Class Doe, Reserve Grand Champion 4 Class Buck.

Emma Nash, 12, of Covington, from Premier Livestock 4-H Club won Reserve Champion Netherland Dwarf.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5489.jpgEmma Nash, 12, of Covington, from Premier Livestock 4-H Club won Reserve Champion Netherland Dwarf.

Joshua Henning, of Troy, from Premier Livestock 4-H Club won First Place Jr. Buck 6 Class, Reserve Champion Jr Buck 6 Class.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5490.jpgJoshua Henning, of Troy, from Premier Livestock 4-H Club won First Place Jr. Buck 6 Class, Reserve Champion Jr Buck 6 Class.

Ashley Hawkins, 15, of Piqua, from Miami East FFA won Champion FFA Horticulture Exhibit. (Mixed Vegetable Plate)
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5493.jpgAshley Hawkins, 15, of Piqua, from Miami East FFA won Champion FFA Horticulture Exhibit. (Mixed Vegetable Plate)

Ian Coffey, 9, of Troy, from Hare Raisers 4-H Club won Grand Champion 6 Class Buck.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5496.jpgIan Coffey, 9, of Troy, from Hare Raisers 4-H Club won Grand Champion 6 Class Buck.

Camara Shook, 11, of Troy, from Just 4 Fun 4-H Club won Senior Reserve Champion Cross bred Doe Goat.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5502.jpgCamara Shook, 11, of Troy, from Just 4 Fun 4-H Club won Senior Reserve Champion Cross bred Doe Goat.

Yaylor Schmitz, 17, of Troy, From UTMP 4-H Club won Reserve Champion Open Class Natural Colored Ewe.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5504.jpgYaylor Schmitz, 17, of Troy, From UTMP 4-H Club won Reserve Champion Open Class Natural Colored Ewe.

Kameron Paulus, 17, of West Milton, from UTMP 4-H Club won Grand Champion Natural Colored Ewe and Supreme Champion Ewe Over All Breeds.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5506.jpgKameron Paulus, 17, of West Milton, from UTMP 4-H Club won Grand Champion Natural Colored Ewe and Supreme Champion Ewe Over All Breeds.

Kameron Paulus, 17, of West Milton, from UTMP 4-H Club won Grand Champion Natural Colored Ram, Supreme Champion Ram over all breeds.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5511.jpgKameron Paulus, 17, of West Milton, from UTMP 4-H Club won Grand Champion Natural Colored Ram, Supreme Champion Ram over all breeds.

Kameron Paulus, 17, of West Milton, from UTMP 4-H Club won Grand Champion Dorset Ewe.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5516.jpgKameron Paulus, 17, of West Milton, from UTMP 4-H Club won Grand Champion Dorset Ewe.

Kameron Paulus, 17, of West Milton, from UTMP 4-H Club won Grand Champion Dorset Ram, Reserve Champion Ram over all breeds.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5517.jpgKameron Paulus, 17, of West Milton, from UTMP 4-H Club won Grand Champion Dorset Ram, Reserve Champion Ram over all breeds.

Megan Grube, 16, of Troy, from Hares & Stuff 4-H Club won Reserve Champion Holland Lop Rabbit.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5520.jpgMegan Grube, 16, of Troy, from Hares & Stuff 4-H Club won Reserve Champion Holland Lop Rabbit.

Alyssa Edgington, 14, of Phillipsburg, from Hares & Stuff 4-H Club won M.C.R.A Rabbit Princess.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5523.jpgAlyssa Edgington, 14, of Phillipsburg, from Hares & Stuff 4-H Club won M.C.R.A Rabbit Princess.

Taylor Schmitz, 17, of Troy, from Union Township Meat Producers 4-H Club won Reserve Champion Market Duck.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5525.jpgTaylor Schmitz, 17, of Troy, from Union Township Meat Producers 4-H Club won Reserve Champion Market Duck.

Kara Stephan, 10, of Covington, from Premier Livestock 4-H Club won Reserve Champion Netherlan Dwarf Senior Doe.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5528.jpgKara Stephan, 10, of Covington, from Premier Livestock 4-H Club won Reserve Champion Netherlan Dwarf Senior Doe.

Michael Bair, 14, of Elizabeth Twp, from Elizabeth Livestock 4-H Club won Grand Champion Dairy Beef Feeder.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5531.jpgMichael Bair, 14, of Elizabeth Twp, from Elizabeth Livestock 4-H Club won Grand Champion Dairy Beef Feeder.

Hailey Ashmore, 12, from Troy, of Newton Blue Ribbon 4-H Club won Reserve Champion Mixed Breed Sr. Doe.
http://dailycall.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_AJU_5535.jpgHailey Ashmore, 12, from Troy, of Newton Blue Ribbon 4-H Club won Reserve Champion Mixed Breed Sr. Doe.
comments powered by Disqus